Szkoła bezpiecznej jazdy - czym jest? Czym zajmują się takie szkoły, przecież umiem jeździć autem. To są myśli, które pojawiają się w głowie u wielu osób. Tymczasem prawda jest taka, że większość kierowców posiada prawo jazdy i umie przemieszczać się samochodem, ale umiejętności zachowania się w sytuacjach krytycznych, większość kierowców nie posiada. Nikt nie rodzi się mistrzem kierownicy, mistrzami się zostaje. Dlatego mistrzowie kierownicy stworzyli programy treningowe dla innych kierowców, z troski o bezpieczeństwo na drogach.
Czego można się nauczyć?
Podstawowym elementem szkolenia bezpiecznej jazdy jest szkolenie na płycie poślizgowej. Możemy się na niej przekonać, jak zachowuje się pojazdy gdy utraci przyczepność a także jak reagować w takiej sytuacji. Oprócz ślizgawki, kierowcy testują swoje umiejętności w teście łosia, czyli wąskiej i szybkiej szykany, a także w jeździe na trolejach. Jazda na trolejach polega na jeździe specjalnie przygotowanym samochodem, który w miejscu tylnych kół posiada małe kółeczka. Troleje mają za zadanie imitować poślizg nadsterowny w pojazdach przednio napędowych. Kolejnym punktem nauki często jest nauka ruszania pod górę na śliskiej powierzchni, a także nauka hamowania pojazdem z włączonym i wyłączonym ABSem. Część szkół jazdy uczy także wykonywania tzw. manewru Aaltonen. Manewr ten polega na wyjściu z poślizgu za pomocą obrotu pojazdu. Oprócz nauki techniki bezpiecznej jazdy, instruktorzy w szkołach bezpiecznej jazdy prowadzą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, zajęcia z psychologii a także jak zająć odpowiednią pozycję za kierownicą. Instruktorzy pomagają także w odświeżaniu wiedzy z zakresu ruchu drogowego. Oprócz tych technik i wiedzy, na kursach bezpiecznej jazdy można się nauczyć ekodrivingu. Eco Driving jest niezbędny w firmach, które zatrudniają wielu kierowców, ponieważ obniża on koszty paliwowe i serwisowe floty samochodów.
Zalety szkolenia technik jazdy
Niewątpliwą zaletą wykonania kursu doszkalającego jest zwiększenie świadomości kierowcy, a także zwrócenie uwagi na niebezpieczne sytuacje. Dzięki temu, bezpieczeństwo na drodze wokół przeszkolonego kierowcy wzrasta, co oznacza także zmniejszenie szkodowości. Doskonalenie techniki jazdy można odebrać jako rozwijanie swoich umiejętności po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Ponadto, szkoły bezpiecznej jazdy oferują często naukę ekojazdy. Dzięki takiej nauce będziemy jeździć bezpiecznie, ekonomicznie i ekologicznie.
Wady szkół bezpiecznej jazdy
Najważniejszym minusem jest mała dostępność szkół tego typu. Brak odpowiedniego toru szkoleniowego uniemożliwia założenie szkoły bezpiecznej jazdy. Szkoły występują w dużych miastach, natomiast w mniejszych miastach szkoły tego typu są niespotykane. Kolejnym minusem jest koszt takiego szkolenia. Koszty takich szkoleń są uzależnione od szkoły, jednak w naszym odczuciu warto zainwestować w samorozwój, zwłaszcza gdy może to nam uratować życie w krytycznej sytuacji.
Ile kosztuje szkolenie?
W Polsce jest coraz więcej firm zajmujących się bezpieczeństwem na drodze a także umiejętnościami kierowców. Ceny kursów są mocno zróżnicowane, a wynika to zazwyczaj z ilości kursantów w jednym momencie a także ze złożonością samych ćwiczeń. Przeglądają rynek poznański, mamy do dyspozycji Skoda Auto Szkoła a także Akademię kierowcy. Koszt szkolenia w szkole Skody, zaczyna się od 299 zł i kończy się na kwocie 1600 złotych.
Czy warto zapisać się na kurs?
Kurs bezpiecznej jazdy, mimo tego że jest drogi, to w naszym odczuciu powinien być obowiązkowy. Nauczenie kierowców poprawnego reagowania na sytuacje krytyczne na drodze nie tylko wpłynęłoby na ogólne bezpieczeństwo, ale także na obniżenie składek ubezpieczeniowych. Ubezpieczyciele już teraz patrzą przychylnym okiem na kierowców z ukończonymi kursami bezpiecznej jazdy, dzięki czemu już teraz niektórzy z nich dają dodatkowe zniżki za bycie bezpiecznym kierowcom. Moim zdaniem, kursy tego typu powinny być obowiązkowe dla każdego kierowcy, nieważne ile lat doświadczenia w kierowaniu pojazdami posiada.