Tapicerka samochodowa to swego rodzaju wizytówka naszego auta. Warto więc dbać o jej regularne czyszczenie aby służyła nam jak najdłużej.
Bez względu na rodzaj materiału tapicerka samochodowa szybko się brudzi i zmienia kolor. Choćby kierowca regularnie odkurzał wnętrze, kurz szybko wnika we wnętrze foteli oraz zanieczyszcza kokpit. Niestety wiele osób nie ma czasu na czyszczenie tych zabrudzeń i nie wie też jakich środków do tego użyć. W sklepach motoryzacyjnych znajdziemy mnóstwo preparatów do czyszczenia tapicerki. Każdy z nich może być dedykowany innemu zabrudzeniu. Ich cena jest bardzo zróżnicowana.
Rodzaje tapicerki samochodowej
W naszym aucie tapicerka znajduje się na fotelach, na kanapie, na boczkach drzwi i wielu innych miejscach. Dzieli się ją na 3 typy: materiałowa ( najtańsza ale wcale nie najgorsza), welurowo-zamszowa oraz skórzana.
1. Tapicerka materiałowa- najczęściej stosowana jest w podstawowych wersjach wyposażenia pojazdu. Charakteryzuje ją szorstki i nieprzyjemny w dotyku materiał. Tapicerkę materiałową można bardzo łatwo wyczyścić. Powstałe na niej zabrudzenia nie wchłaniają się głęboko. Wystarczy użyć do tego preparatów chemicznych, które można kupić w każdym sklepie motoryzacyjnym. Najczęściej do czyszczenia wykorzystywana jest pianka, którą spryskujemy całą zabrudzoną powierzchnię. Po wyschnięciu wystarczy odkurzyć tapicerkę, gdyż wykorzystany detergent zamieni brud w proszek. Markowe produkty do czyszczenia tego typu zabrudzeń kupimy już za kilkanaście złotych.
2. Tapicerka welurowa- prezentuje się bardziej efektownie, jednocześnie zachowując rozsądną cenę. Przyczynia się także do stworzenia bardziej przytulnego i nowoczesnego wnętrza samochodu. Jest ona miękka w dotyku przez co zachowuje swoje walory przez okrągły rok. Główną wadą tapicerki welurowej jest jej brak odporności na zabrudzenia. Łatwo przyjmuje wilgoć powodując tym powstawanie w samochodzie nieprzyjemnego zapachu. Ponadto wchłania kurz, brud, pyły co sprawia problemy aby utrzymać ją w dobrym stanie.
3. Tapicerka skórzana- wykorzystywana jest w samochodach o najwyższych wersjach wyposażenia. Podkreśla ich wyjątkowość i prestiż. Jest ona najbardziej odporna na zabrudzenia a jej czyszczenie nie sprawia problemów. Przy jasnych, skórzanych tapicerkach należy pamiętać, że będą one bardziej narażone na utratę swej barwy. Defektem samochodów ze skórzaną tapicerką jest fakt, że posiadają one wysoką cenę. Tapicerka skórzana wymaga także pielęgnacji, innymi środkami czystości. Najczęściej czyści się ją specjalnym mleczkiem, które nie tylko wyczyści materiał, ale również go nawilży oraz odżywi kolor i zapach. Czynności te należy wykonać przynajmniej dwa razy do roku.
Jak wyprać tapicerkę w samochodzie ( domowe sposoby)
Aby odświeżyć wnętrze naszego samochodu, należy zacząć od dokładnego odkurzania. Gdy zrobimy to niedokładnie, pozostały kurz i brud wetrzemy w materiał zamiast się go pozbyć. Potrzebne środki ( oprócz tych zakupionych) znajdziemy w kuchni i łazience. Jednym z łatwych a co najważniejsze skutecznym sposobem jest użycie sody oczyszczonej. Rozsypmy ją na siedzeniach i obiciach materiałowych a następnie pozostawić na kilka godzin. Potem wystarczy tylko dokładnie ja odkurzyć. W ten sposób soda zabija roztocza, grzyby, zapach po papierosach. Kolejnym skutecznym środkiem z domowej szafy jest kwasek cytrynowy. Dzięki niemu usuniemy większe zabrudzenia z elementów materiałowych a nawet rdzę z części metalowych. Należy rozpuścić niewielką ilość kwasku cytrynowego w wodzie z dodatkiem środka czyszczącego ( płyn do naczyń) i takim roztworem najlepiej przy użyciu gąbki prać wnętrze samochodu. Innym sposobem jest mieszanie wody i płynu do naczyń. Dodajemy tyle płynu aby wytworzyła się piana. Następnie szczoteczką z niezbyt grubym włosiem pierzemy tapicerkę. Płyn do naczyń doskonale poradzi sobie z tłustymi plamami. Po praniu należy przeprać tapicerkę gąbką lub szmatka zamoczoną w samej wodzie, by zebrać nadmiar płynu.
Preparaty do czyszczenia tapicerki
Niewielkie zabrudzenia można usunąć również samodzielnie przy użyciu kosmetyków dostępnych w sklepach motoryzacyjnych i na stacjach benzynowych. Do części wykonanych z weluru lub klasycznych tkanin możemy użyć pianki w sprayu. Spryskujemy zanieczyszczone miejsce a po wyschnięciu odkurzamy je. Brud pod wpływem detergentu zamienia się w proszek, który bardzo łatwo schodzi. Markowe kosmetyki tego typu kosztują około 30 złotych za opakowanie. Tapicerka wykonana ze skóry wymaga innej pielęgnacji. Najczęściej sprzedawcy polecają mleczka, które mają za zadanie oczyścić, nawilżyć i odżywić materiał.
Oddanie auta do specjalisty
Większość dużych zabrudzeń będzie trudna do usunięcia. Ponadto nieumiejętne czyszczenie tapicerki, często tanimi środkami może pogorszyć jej stan i powiększyć plamę. Profesjonaliści posiadają odpowiedni sprzęt, wiedzę i doświadczenie aby poradzić sobie z większymi plamami.
W wielu przypadkach niezbędne jest profesjonalne pranie tapicerki (foteli, boczków) co pozwoli usunąć plamy i zanieczyszczenia , jak również szkodliwe roztocza. Poza tym profesjonalne pranie usunie zapach papierosów z wnętrza samochodu. Ceny kompleksowego prania zaczynają się od 200 do 300 złotych za całe auto( zależą od jego wielkości, zastosowanych materiałów a także usług dodatkowych). Można na przykład skorzystać z ozonowania kabiny, czyszczenia dywaników i elementów z tworzywa. Kompleksowe pranie z suszeniem z usługami dodatkowymi trwa około trzech godzin.
Zapobieganie zabrudzeniom
Walka z zabrudzeniami i plamami na naszej tapicerce nie należy do zadań przyjemnych i nie zawsze z tej walki wychodzimy zwycięsko. Dużo łatwiej będzie nam zapobiegać powstawaniu tych zabrudzeń. Przede wszystkim należy porządnie i bez pośpiechu odkurzyć nasz samochód przynajmniej raz na dwa tygodnie. Wtedy też odkryjemy wszystkie nowe plamy zanim na dobre wgryzą się w tapicerkę. Na podłogę i do bagażnika najlepiej położyć dywaniki oraz matę ochronną. Tylko w ten sposób uchronimy się przed plamami i zanieczyszczeniami.