Konkursowa jazda samochodem w skrócie KJS, to impreza motoryzacyjna, która zrzesza kierowców amatorów, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności i pościgać się własnym samochodem z innymi uczestnikami aby uzyskać jak najlepszy czas. Jest to tak zwany pierwszy poziom wtajemniczenia w świecie kierowców amatorów.
Rajdy samochodowe to jeden z najpiękniejszych sportów, który w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny. Często jest pierwszym etapem rajdowej „kariery” kierowcy. Konkursowa jazda samochodem (KJS) jest rajdem amatorskim, w którym może wystąpić każdy kto posiada prawo jazdy i własny samochód. Załogę stanowi kierowca i jego pilot. Od naszych funduszy i zaangażowania zależeć będzie, czy będzie to tylko dobra zabawa czy też wstęp do czegoś większego czyli kariery i startów w profesjonalnych rajdach samochodowych.
Kto może wystartować?
W konkursowych jazdach samochodowych, startują kierowca i pilot ( musi mieć ukończone 16 lat w przypadku rajdów organizowanych prywatnie, rajd amatorski nie wymaga obecności pilota). Startującym kierowcą może być każdy kto posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu, czyli prawo jazdy kategorii B. Nie musimy przynależeć do żadnego klubu ani posiadać żadnej licencji. Jeśli nie posiadamy swojego samochodu i startujemy pożyczonym, wymagana jest pisemna zgoda właściciela pojazdu na udział w zawodach. Pilot jako ważny członek załogi powinien mieć podstawową wiedzę i być dobrze zorientowanym w terenie tak aby pokierować kierowcę aby ten wiedział w którą stronę skręcić i czego może spodziewać się za następnym zakrętem. KJS jest rajdem organizowanym na podobieństwo tych prawdziwych, profesjonalnych. Będą na nim oprócz miejsc otwartych dojazdowych również miejsca, etapy zamknięte.
Jakim samochodem można startować?
W wyścigach można startować samochodami osobowymi, które wyposażone muszą być w pasy bezpieczeństwa, zagłówki foteli kierowcy i pilota, apteczkę, gaśnicę oraz przedni i tylni zderzak. Opony muszą być sprawne i posiadać homologację typu E. Ponadto auto musi posiadać dowód rejestracyjny z ważnymi badaniami technicznymi oraz ubezpieczeniem OC. Przed udziałem w rajdzie auto zostanie poddane badaniom kontrolnym B1. Ponadto dobrze aby kierowca i pilot mieli wykupioną polisę NNW. Auto, które nie spełni regulaminu nie zostanie dopuszczone do ruchu. Jak widać wymagania są na dość niskim poziomie, startować możemy autem, którym na co dzień poruszamy się po mieście.
Trening
Trening jest bardzo ważnym elementem startu w rajdach. Możemy mieć opanowane swoje auto, znać jego wszystkie wady i zalety a w wyścigu zajmujemy ostatnie miejsce. W imprezy tego typu trzeba się po prostu dobrze „wjeździć”.
Ważnym elementem jest opanowanie pedału gazu, szczególnie na sypkiej nawierzchni i podczas wykonywania tzw. nawrotów. Sprawne używanie hamulca ręcznego, da nam przewagę podczas pokonywania tych nawrotów. Pokonanie ich w sprawny sposób da nam dużą przewagę. Wytrenowanie lewej nogi i hamowanie nią jest to już wyższy element kunsztu rajdowca. Może nam to pomóc zaoszczędzić nawet kilka sekund przy pokonywaniu szybkich partii. Kolejnym przydatnym elementem jest sztuka manewrowania skrzynią biegów. Musimy umieć dokładnie wyczuć moment w którym warto zmienić bieg. W rajdach KJS przeważnie używa się tylko biegu pierwszego i drugiego. Jeśli słabo znamy nasz samochód, możemy trafić na sytuację, że możemy trafić na sytuację, że wejdziemy w zakręt na nieodpowiednim biegu i na wyjście z niego, zabraknie nam mocy.
Aby wytrenować te wszystkie elementy i jednocześnie poznać słabe i mocne strony naszego auta, warto udać się na odosobniony parking, zabrać ze sobą pachołek lub starą oponę aby mieć punkt zaczepienia i trenować najlepiej z jednoczesnym pomiarem czasu. Trzymając się starej sprawdzonej zasady, że trening czyni mistrza.
Rajd KJS
Przed rozpoczęciem konkursowej jazdy samochodem ( KJS) będziemy mieli możliwość zapoznania się z trasą (przejechania się nią), rodzajem nawierzchni oraz dowiemy się kiedy i gdzie odbędą się badania kontrolne. Warto przed startem samemu skontrolować stan techniczny auta, umyć je a samemu dobrze wypocząć i wyspać się.
Start- na co możemy liczyć?
Aby liczyć się w tego typu rajdach, a w przyszłości myśleć o czymś więcej, powinniśmy podejść do zawodów na poważnie. Ważnym czynnikiem są sponsorzy i pieniądze. Jeśli zdobędziemy te dwa elementy ( dobrymi startami) da nam to możliwość rozwijania się stawania coraz lepszym. Jednak o czym warto pamiętać w Konkursowych Jazdach samochodem chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę, adrenalinę i rywalizację z innymi uczestnikami. Sponsorami tego typu są zazwyczaj lokalne firmy związane ze sprzedażą części samochodowych, które w nagrodę za zajęcie danego miejsca fundują różne akcesoria i części samochodowe. KJS organizowane przez kluby automobilowe, często za zajęcie miejsca na podium, fundują pamiątkowy puchar.