Jaki samochód na pierwsze auto?

W życiu przychodzi taki moment, wspaniały zresztą kiedy kupujemy nasze pierwsze cztery kółka. Swój pierwszy samochód pamięta się do końca życia. Warto, by te wspomnienia były jak najpiękniejsze. Na początku jest odliczanie. Kiedyś było łatwiej, bo o prawo jazdy mogliśmy się starać już w wieku 16 lat. Dziś młodzież musi czekać o 2 lata dłużej (może to dobrze). Pierwsze  próbne jazdy pod okiem instruktora, sprawdzian z teorii, egzamin praktyczny, trochę nerwów i w końcu upragniony dokument ląduje w naszej kieszeni. Nic tylko wsiadać za kierownicę.

I tu zazwyczaj pojawia się problem. Są tacy, którzy od razu mogą pojeździć samochodem taty, są tacy którzy dostają auto na 18-ste urodziny. Są to bardzo przyjemne i komfortowe sytuacje, o których wielu młodych kierowców niestety może tylko pomarzyć. Co im więc zostaje ? Zakup na własną rękę.

Jak wybrać pierwszy samochód

Wybór samochodu to niełatwe zadanie, które często sprawia sporo kłopotu. Wiele zależy od tego, w jakim momencie życia kupujemy nasz pierwszy samochód. Możemy to zrobić zaraz po zdania prawa jazdy. Możemy też zrobić prawo jazdy i wstrzymać się z zakupem bo przecież w mieście można spokojnie dać sobie radę bez własnego auta. Są też i tacy, którzy kupują auto i zdają kurs na prawo jazdy dopiero wtedy, gdy jest to konieczne- np. gdy spodziewają się dziecka.

Przy zakupie naszego pierwszego samochodu trzeba wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Ważne jest bowiem czy decydujemy się na zakup auta nowego czy używanego. Musimy sprawdzić jego stan techniczny, dobrze przemyśleć ile osób i jakie rzeczy będziemy nim przewozić, oraz co najważniejsze ile planujemy na niego wydać. Właśnie dlatego tak dużo osób zastanawia się jaki samochód będzie ich pierwszym i zarazem najlepszym wyborem.

Na co zwrócić uwagę kupując swój pierwszy samochód?

Początkujący kierowca powinien wybierać spośród mniejszych aut. W mieście zwłaszcza przy parkowaniu łatwiej jest bowiem takimi samochodami manewrować, szczególnie gdy jest się mniej doświadczonym a często początkującym kierowcą. Auta klasyfikowane jako miejskie mogą być wyborem wartym przemyślenia. Warto na nie postawić.

Możliwe osiągi powinny być kwestią drugorzędną  przy wyborze pierwszego auta. Na szybkie przyśpieszenie przyjdzie bowiem jeszcze czas. Duże moce lepiej zostawić sobie na później. Idealna moc dla początkującego kierowcy zalecana jest w przedziale od 80 do 100km.

Auto musi być bezpieczne. Nie chodzi wszak tylko o elementy wyposażenia ( obowiązkiem powinny być poduszki powietrzne kierowcy, pasażera) ABS , wspomaganie kierownicy i układu hamulcowego ale też ogólnie bezpieczna konstrukcja auta. Warto sprawdzić ocenę CRASH –TESTU danego modelu.

Ekonomiczny- taki na pewno powinien być nasz pierwszy samochód i nie chodzi tu tylko o cenę jego zakupu, ale także części zamiennych, ich dostępność, napraw oraz spalania. Auta z mniejszymi pojemnościami silnika będą tańsze. Zwłaszcza jeśli kupujemy auto starsze, musimy liczyć się z tym, że awaria nastąpi szybciej niż byśmy tego chcieli.

Początkujący kierowca powinien wybrać z mechaniczną skrzynią biegów, w końcu takim samochodem zdawał kurs na prawo jazdy. Opanowanie umiejętności zmiany biegów sprawi, że stanie się lepszym kierowcą. Poza tym wachlowanie lewarkiem to przyjemna rzecz.

Założenia przy wyborze pierwszego auta

Jakimi założeniami najlepiej się kierować przy wyborze swojego pierwszego auta? 

Każdy kierowca ma inne potrzeby ale jeśli zależy nam na tym, by jak najtaniej kupić auto upewnijmy się, że odpowiada ono dokładnie naszym oczekiwaniom i starajmy się nie wychodzić poza ich obszar. Możemy bowiem skończyć z autem starszym, który może i będzie szybszy, większy i lepiej wyposażony ale będzie zużywał więcej paliwa, wymagał częstszego serwisu i większych nakładów finansowych a w końcu stanie się nasza drogą udręką.

Najlepiej kierować się zasadą- określamy nasz budżet, a później szukamy jak najmłodszego rocznika, który się w nim zmieści. Warto też pamiętać, że czas na samochód, za którym każdy na ulicy będzie się oglądał jeszcze przyjdzie i skupić się na priorytetach. Być może ten moment przyjdzie szybciej niż nam się wydaje, jeśli zaczniemy od czegoś tańszego ale niezawodnego.

Samochody segment A

Skoda CITIGO jeśli jeszcze nie jest klasykiem dla młodych , to z pewnością powinna być. Zmieści się ona w prawie każdym budżecie. Ceny pięcioletnich modeli zaczynają się już od piętnastu tysięcy złotych. Jest to typowe auto miejskie. Łatwo je zaparkować , a to dla wielu młodych kierowców duży atut. Dzięki niej nie marnujemy dużo czasu na znalezienie miejsca parkingowego w mieście. Wnętrze nie przyprawia o zawrót głowy, a na brak miejsca nie będą narzekać tylko kierowca i pasażer. Skoda CITIGO ma zestaw 4 drzwi, bagażnik o pojemności 251 litrów. W mieście wyśmienicie da sobie radę. Inne godne uwagi samochody segmentu A: Fiat 500, Volkswagen UP!, Kia PICANTO.

Samochody segment B

Samochody segmentu A to typowe auta miejskie. A co wybrać, gdy będziemy chcieli jeździć w dłuższe trasy? Samochody segmentu B będą do tego pasowały idealnie. A typowym ich przykładem jest Seat Ibiza. Prosty jeśli chodzi o wyposażenie, jakość wykończenia, ale jego atutem jest też to, że posiada komputer pokładowy i klimatyzację. We wnętrzu znajdziemy również odtwarzacz CD, ESP i cztery poduszki powietrzne, mocowanie fotelików ISOFIX- dla rodzin.  Auto doskonale poradzi sobie w mieście- bo nie będzie szczególnie trudne w parkowaniu, ale też nie będzie z nim problemów na dłuższych trasach. W segmencie B warto również sprawdzić takie modele jak: Volkswagen Polo, Skoda Fabia, Ford Fiesta.

Samochody segment C 

Gdy szukamy samochodu uniwersalnego, najlepiej sprawdzi się segment C. Czyli auto o popularnym nadwoziu hatchback. Volkswagen Golf to samochód porządny i wygodny, prosty, dzięki czemu tani w eksploatacji. Rynek części zamiennych jest obszernych, mechanicy znają go na wylot. Jego rozmiar sprawia, że parkowanie w mieście nie sprawia większych problemów. Golf spokojnie da sobie także radę na długich dystansach nawet z kompletem dorosłych na pokładzie. Bagażnik mieści 380 litrów. Innymi często wybieranymi autami segmentu C SĄ: Ford Focus, Skoda Octavia, Renault Megane.

Wybór pierwszego wymarzonego samochodu wcale nie musi być trudny. Wystarczy abyśmy umieli określić nasze potrzeby i łatwiej będzie nam wybrać auto, które przysporzy nam mało problemów a wiele radości. Każde auto ma swoją historię ale im ta historia będzie krótsza, tym większa szansa, że nasza pierwsza przygoda z samochodem zakończy się sukcesem.

No Comments Yet.

Leave a comment