Jak przygotować auto na zimę?

Zima jest jednym z najtrudniejszych okresów dla naszych samochodów. Mróz, wilgoć, śnieg oraz wszechobecna sól drogowa potrafi zadziałać bardzo niszcząco na samochody. Jak sprawić, by nasze auto nas nie zawiodło w te zimne dni, oraz co zrobić, by auto przeszło zimę bez szwanku? Postaramy się podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę przygotowując swoje auto na nadejście śniegu.

Najważniejsze na zimę - opony zimowe

Opony to najważniejsza część samochodu, ponieważ dzięki nim samochód może się przemieszczać. Dobre opony wpływają bezpośrednio na przyczepność i komfort jazdy, a także mają wymierny wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest, by nasze samochody były wyposażone w dobrej jakości opony. Zwłaszcza zimą jest to niezwykle ważne, ponieważ warunki jakie wtedy panują na drogach są zmienne, a dobre opony mogą nam pomóc odnaleźć się w trudnej sytuacji. Opony zimowe skracają drogę hamowania, a ich specjalny bieżnik pozwala wgryzać się w śnieg i odprowadzać go spod kół. Opony zimowe wykonane są z miękkiej mieszanki gumy, dzięki czemu lepiej trzymają się zaśnieżonej czy mokrej drogi. Opony zimowe należy zamontować do samochodu gdy średnia temperatura dobowa spadnie poniżej 7 stopni. Opony letnie w temperaturze poniżej 7 stopni utwardzają się, przez co ich przyczepność spada, nawet na suchym asfalcie. Wpływ na trakcję zimą ma również rodzaj i stan bieżnika. Im większa głębokość bieżnika tym lepiej może on odprowadzać wodę, błoto i śnieg. Opony zimowe pomogą nam uniknąć poślizgów, a także pozwolą nam lepiej radzić sobie ze zjawiskiem aquaplaningu. Aby opona była w pełni sprawna, jej bieżnik musi być optymalnej głębokości, czyli około 4 mm. Jeżeli nasze opony są starsze niż 6 lat, to warto się im dokładnie przyjrzeć. Wszelkie ślady zużycia opony, takie jak sparciała powierzchnia, przetarcia i odkształcenia dyskwalifikują oponę z dalszego użycia. 

Sprawdźmy stan akumulatora

W temperaturze zera stopni Celsjusza, sprawność akumulatora jest obniżona o około 20%, a przy -20 stopniach, wydajność akumulatora spada do 50%. Z tego tytułu, warto zadbać o swój akumulator. Przed nadejściem zimy warto sprawdzić stan naładowania akumulatora a także sprawdzić stan elektrolitu. Jeżeli zauważymy, że poziom elektrolitu w akumulatorze jest poniżej poziomu minimalnego, to akumulator nadaje się do wymiany. Stan naładowania akumulatora można sprawdzić w każdym warsztacie samochodowym, przy czym warto sprawdzić naładowanie akumulatora w spoczynku a także pod obciążeniem. Sprawdzając akumulator warto także sprawdzić napięcie ładowania akumulatora, które jest podawane przez alternator. Zdarza się, że problemem nie jest akumulator a alternator, który z racji wysłużenia, podaje za mało napięcia. W takim wypadku warto zastanowić się nad wymianą alternatora. Starsze akumulatory także mogą odmówić współpracy ze starości. Wymiana akumulatora na nowy może być niezbędnym zabiegiem i nie należy się tego obawiać. 

Płyny eksploatacyjne na które warto zwrócić uwagę

  1. Podstawowym płynem, na jaki warto zwrócić uwagę jest płyn do spryskiwaczy. Zimą, temperatury mogą spaść poniżej zera stopni, co może sprawić że letni płyn do spryskiwaczy zamarznie. Dlatego najbezpieczniejszą opcją jest spuszczenie płynu letniego z układu oraz zastąpienie go płynem zimowym o innej granicy zamarzania. Wymieniając płyn do spryskiwaczy, warto także zwrócić uwagę na stan wycieraczek. Zużyte wycieraczki powinniśmy wymienić na nowe, ponieważ zużyte nie będą ściągać wody i śniegu w zadowalającym dla nas tempie. 
  2. Kolejnym płynem który powinien być skontrolowany to olej silnikowy. Powinniśmy sprawdzić jego stan i kolor. Jeżeli oleju będzie mało, warto go dolać do odpowiedniego poziomu. Regularne wymiany oleju w samochodzie sprawiają, że nie powinniśmy mieć się czym martwić. Olej zimą zgęstnieje, ale nie zamarznie. 
  3. Płyn w układzie chłodzenia nie powinien nigdy zamarznąć. Jeżeli jednak mamy wątpliwości co do jakości płynu, to bezdyskusyjnie powinniśmy go wymienić. Zamarznięcie płynu chłodniczego to jedna z najgorszych rzeczy jakie się mogą stać, ponieważ płyn ten przepływa przez blok silnika. Zamarznięty płyn może spowodować pęknięcie chłodnicy lub uszkodzenie bloku silnika. 
  4. Płyn hamulcowy powinien być wymieniany co 2 lata. Płyn ten jest silnie higroskopijny, co oznacza że bardzo łatwo wchłania wodę z otoczenia. Połączenie się płynu hamulcowego z wodą wydatnie obniża jego odporność na zamarzanie. Płyn powinien być wymieniany podczas okresowej wymiany hamulców, dzięki czemu pojazd będzie się sprawnie zatrzymywać. Wadliwy płyn hamulcowy powoduje uczucie miękkiego pedału hamulcowego. 

Przydatne akcesoria które warto mieć

  • Skrobaczka do szyb ze zmiotką - przedmiot niezbędny do usuwania śniegu zalegającego na naszym pojeździe
  • Zapas zimowego płynu do spryskiwaczy - warto posiadać w bagażniku trochę zapasu płynu do spryskiwaczy, ponieważ zimą zużywamy płyn często dwa razy szybciej niż latem
  • Odmrażacz do szyb - na zamarznięte szyby warto stosować odmrażacz w sprayu. Szybko i łagodnie usunie on lód z szyby, a my nie będziemy musieli skrobać szyb.
  • Przewody rozruchowe - przydatne są zawsze. W wypadku awarii akumulatora będziemy mogli odpalić samochód z pomocą innego pojazdu.
  • Mała saperka - mała, składana saperka to idealne rozwiązanie do uwalniania kół z zasp śniegu. 
  • Kilka garści piasku lub żwiru - warto posiadać małe opakowanie piasku, którym będziemy mogli podsypać koła. Ciekawym rozwiązaniem jest zakupienie małego opakowania żwirku dla kota. 
  • Łańcuchy śniegowe - niezbędne gdy jedziemy w tereny górskie. W niektórych krajach jest nakaz posiadania łańcuchów, ich brak może być ukarany mandatem.
  • Linka holownicza - niezbędna latem i zimą. W wypadku awarii pojazdu, ktoś może nam pomóc i odholować nasze auto do warsztatu.
  • Zestaw zapasowy żarówek - warto posiadać taki zestaw, gdyż w wypadku kontroli i stwierdzenia uszkodzenia którejś z obecnych żarówek, można ją na miejscu wymienić i uniknąć mandatu. 
  • Odmrażacz do zamków - element który powinniśmy mieć zawsze przy sobie, najlepiej w kurtce. Odmrażacz pozwoli nam na dostęp do pojazdu w wypadku zamarznięcia zamka w drzwiach. 
  • Powerbank startowy - Jedna z nowości na polskim rynku. Powerbank, który pozwala na uruchomienie pojazdu zimą, gdy akumulator niedomaga. Większość urządzeń tego typu posiada także latarkę oraz możliwość podładowania telefonu. 

No Comments Yet.

Leave a comment