Na czym polega ecodriving?

Eko driving oznacza jazdę ekonomiczną. Odpowiednio prowadzony pojazd może spalać dużo mniej paliwa, a także mniej zużywać elementy eksploatacyjne pojazdu takie jak sprzęgło czy klocki hamulcowe. Nie każdy kierowca potrafi jednak jeździć w ten sposób. Najgorszym przeciwnikiem jazdy eko są nasze przyzwyczajenia i nawyki. Jak zmienić swój styl jazdy i zaoszczędzić rocznie nawet do 1000 złotych? Przekonajmy się!

Czym jest eko jazda?

Eko driving jest jazdą ekonomiczną. W założeniu, jazda ta wymaga od nas jak najbardziej płynnego przemieszczania się z zachowaniem wysokiego bezpieczeństwa na drodze, dzięki czemu mniej obciążamy elementy eksploatacyjne pojazdu a także zużywamy mniej paliwa. Eko driving jest całym zbiorem zachowań, jakie kierowca powinien stosować na drodze by osiągnąć niskie spalanie. Jest to także zespół czynności potrzebnych do optymalnego eksploatowania wyposażenia pojazdu. 

Zasady eko drivingu

Eco driving posiada dziesięć przykazań:

  1. Jazda z optymalnymi obrotami - każdy pojazd w instrukcji obsługi ma opisany optymalny zakres obrotów silnika a także optymalny zakres obrotów silnika do zmiany biegów. Warto trzymać się instrukcji, ponieważ ecodriving nie polega na jeździe na jak najmniejszych obrotach, a na płynnej jeździe z optymalnymi obrotami silnika. Podczas jazdy w trasie warto skorzystać z tempomatu, jeżeli taki posiadamy. Utrzymywanie stałej prędkości przez komputer jest bardzo wygodne, tym bardziej że obroty silnika mogą być utrzymywane w optymalnym zakresie przez większość trasy.
  2. Unikamy rwanej jazdy - mocne, agresywne przyspieszanie i gwałtowne zwalnianie powoduje zwiększone zużycie paliwa i klocków hamulcowych. Jazda w ten sposób nie tylko powoduje zwiększenie zużycia naszego pojazdu, ale także zwiększa ryzyko stłuczki.
  3. Obserwuj trasę - Podstawową zasadą dotyczącą ekojazdy jest nieustanna obserwacja i przewidywanie sytuacji na drodze. Nie chodzi tu o auto przed nami, a o sytuację do 300 metrów przed nami. Odpowiednie planowanie działań pozwoli nam na dalsze oszczędzanie paliwa poprzez puszczenie zawczasu nogi z gazu.
  4. Hamowanie silnikiem - Praktycznie wszyscy kierowcy pomijają ten krok, co jest błędem. Hamowanie silnikiem powinniśmy stosować podczas dojeżdżania do świateł czy podczas jazdy w górach. Jak dokonać hamowania silnikiem? Wystarczy zredukować bieg, tak aby obroty silnika wzrosły. Wbrew pozorom, taki zabieg nie uszkadza żadnego elementu silnika czy skrzyni biegów, a także nie zużywa paliwa. Dopóki nie dotykamy pedału gazu, wtryski paliwa nie pracują, czyli silnik chodzi “na sucho”.
  5. Jazda z GPSem - warto używać GPSu do unikania korków. Im dłużej jedziemy płynnie, tym mniej paliwa spalimy. Czasami warto jest pojechać dłuższą trasą, bo w ecodrivingu bardzo ważna jest płynność. 
  6. Nie grzejemy auta na postoju - taka czynność, zwłaszcza zimą, jest szkodliwa dla silnika. Dużo lepiej jest wsiąść do pojazdu i od razu zacząć jazdę. Silnik spala więcej paliwa gdy jest zimny, dlatego najbardziej optymalnym zachowaniem jest jazda zaraz po odpaleniu. 
  7. Ciśnienie w oponach - odpowiednie ciśnienie zwiększa bezpieczeństwo a także zmniejsza spalanie. Zbyt niskie ciśnienie zmniejsza żywotność opony i zwiększa spalanie.
  8. Nie wciskajmy gazu do podłogi - dla większości silników nie ma żadnego znaczenia jak bardzo otworzymy przepustnicę. Wciskając gaz do podłogi zmusimy układ wtryskowy do pracy na pełnej mocy, zużywając dużo więcej paliwa. Większość aut maksymalne przyspieszenie osiąga gdy przepustnica jest otworzona w 3/4. 
  9. Świadome korzystanie z klimatyzacji - klimatyzacja zwiększa zużycie paliwa od 0.5 do 1.5 litra na 100 km. Zostawianie auta w cieniu pomoże klimatyzacji w schłodzeniu wnętrza przy mniejszym wydatku energetycznym. 
  10. Dodatki do paliwa - warto stosować dodatki uszlachetniające do paliwa, dzięki czemu nasze wtryskiwacze będą czyste i sprawne. Brudne, przytkane wtryski leją paliwo, które gorzej łączy się z powietrzem przez co spalanie jest niepełne. Brudne wtryski zwiększają zużycie paliwa nawet do 20%.

Opłacalność eko jazdy

Kierowcy stosujący się do zasad ekojazdy mogą się cieszyć zmniejszonym zużyciem paliwa. Średnie zmniejszenie wynosi około 10%, przy czym najlepsi i najwytrwalsi kierowcy mogą obniżyć spalanie swojego pojazdu o dobre 20%. Oznacza to, że w ciągu roku zaoszczędzimy na paliwie równowartość miesięcznej jazdy. Oprócz kwestii paliwowej, ecodriving obniża koszty eksploatacyjne pojazdu, ponieważ mniej zużywamy klocki i tarcze hamulcowe, wolniej zużywa się tarcza sprzęgła, docisk i koło zamachowe. Ekojazda wpływa także na stopień zużycia elementów zawieszenia. Korzystanie z zasad ekojazdy powoduje mniejsze ryzyko wypadku, ponieważ kierowcy jeżdżą precyzyjniej i dokładniej. Podsumowując, stosowanie ekojazdy powinno zauważalnie obniżyć koszty eksploatacji pojazdu.

No Comments Yet.

Leave a comment