W obecnych czasach układ klimatyzacji montowany jest w każdym modelu samochodu. Kierowcy i pasażerowie nie wyobrażają sobie podróżowania bez sprawnej i wolnej od zanieczyszczeń klimatyzacji.
Podstawowym błędem większości kierowców jest to, że przypominają sobie o klimatyzacji dopiero na wiosnę, gdy temperatura na zewnątrz wyraźnie wzrasta. W przypadku gdy nie używamy klimatyzacji na co dzień wskazane jest jej uruchomienie przynajmniej raz w tygodniu na 5-10 minut. Chodzi o to aby w układzie odbywał się obieg czynnika chłodzącego wraz z olejem smarującym kompresor. Po dłuższym czasie nieużywania kompresora może się on zapiec i przestać działać. Pierwszym symptomem nie używania klimatyzacji jest jednak to, że na parowniku osadzają się zanieczyszczenia, które po pewnym czasie zaczynają się rozkładać. Sprzyja to rozmnażaniu się grzybów i bakterii.
Usuwanie zapachu z wentylacji
Zapach pleśni wydobywający się z kanałów wentylacyjnych oznacza, że rozwijają się tam różnego rodzaju niebezpieczne bakterie. Wnętrze kanałów wentylacyjnych ze względu na będącą tam wilgoć i zaciemnienie jest wprost idealnym miejscem dla przeróżnych kultur bakterii. Bakterie te mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mogą wywoływać choroby np. katar i łzawienie z oczu. Kolejnym ostrzegawczym sygnałem dla właściciela auta, które powinno skłonić go do odgrzybienia klimatyzacji będzie wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu podczas pracy wentylacji samochodowych. Oznacza to, że w kanałach wentylacyjnych udało nam się wyhodować dość spore kultury bakterii a te również są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i zdrowia pasażerów. Chorobą spowodowaną przez klimatyzację może być np. bardzo groźna legionelloza. Schorzenie prowadzące do m.in.
Wymiana filtra kabinowego
Filtr kabinowy odpowiedzialny jest za jakość powietrza w kabinie. Jak sama nazwa wskazuje. Podczas corocznego serwisu układu klimatyzacji filtr powinien również być wymieniony. Bywa jednak, że niektórzy pomijają tę oczywistą czynność. Co ciekawsze wyciągają stary filtr kabinowy lecz zapominają o włożeniu nowego. Jazda ze starym filtrem kabinowym może być nie tylko uciążliwa ale i niebezpieczna. Brak sprawnego, czystego filtra sprawia, że wdychamy wszystko co z zewnątrz dostaje się do kabiny samochodu. Poza tym wiecznie mamy zaparowane szyby.
Metody czyszczenia
Specjalistyczne serwisy samochodowe wykonują serwis klimatyzacji w kilkanaście minut. Fachowcy oczyszczą również przewody wentylacyjne wraz z parownikiem, miejscem gdzie mieści się wiele bakterii. Najpopularniejszymi metodami czyszczenia kanałów wentylacyjnych są metoda piankowa, metoda ozonowa i metoda ultradźwiękowa. Aby przeprowadzić serwis klimatyzacji metodą piankową nie musimy udawać się do serwisu. Możemy to wykonać sami. Wystarczy, że zakupimy piankę dezynfekującą w aerozolu z dołączona rurką. Rurkę wprowadza się do kanałów wentylacyjnych a następnie rozprowadza piankę. Warto zrobić to tak aby środek dezynfekujący dostał się jak najgłębiej. Jest to metoda tania ale nie do końca efektowna. Pianka dokładnie oczyści wnętrze pod warunkiem, że będzie dobrze rozprowadzona. Jednak nie mając wglądu w kanały wentylacyjne trudno będzie stwierdzić czy wykonaliśmy tę czynność dobrze. Niedokładne odgrzybienie klimatyzacji sprawi, że w układzie wentylacyjnym pozostaną nie zabite bakterie. Metoda ozonowa jest metodą bardzo skuteczną. Odgrzybiacz ozonowy to urządzenie, które wytwarza ozon wykorzystując promienie UV oraz wysokie napięcie. Ozon skutecznie usuwa bakterie oraz grzyby z nawiewów wentylacyjnych. Po wykonaniu usługi samochód należy dokładnie przewietrzyć. Po ozonowaniu nie ma potrzeby kupowania dodatkowych środków chemicznych. Ozon po kilku sekundach rozpada się do postaci pierwotnej czyli tlenu. Czyszczenie ultradźwiękowe opiera się na zastosowaniu specjalnego rozpylacz, który wpuszcza się do kanałów wentylacyjnych. Krąży on w tym układzie zamkniętym i w pierwszej kolejności dezynfekuje. Po ustawieniu urządzenia uruchamiamy klimatyzację z włączoną funkcją cyklu obiegu wewnętrznego. Po około 30 minutach należy dokładnie wywietrzyć samochód. Metoda ta jest bardzo sprawna ze względu na fakt, że para środka grzybobójczego ma mikroskopijne cząsteczki, które doskonale wyczyszczą parownik i wszystkie zakamarki kanałów nawiewnych.
Regularny serwis
Odgrzybianie klimatyzacji powinniśmy przeprowadzić przynajmniej raz w roku, najlepiej po długiej zimie wczesną wiosną. Brak oczyszczenia kanałów wentylacyjnych powoduje ich zagrzybienie i poważne konsekwencje np. zaburzenia w funkcjonowaniu dróg oddechowych. Odgrzybianie klimatyzacji nie jest czynnością trudną jednak aby przyniosła oczekiwany skutek, musi być wykonana z należytą starannością i przy użyciu profesjonalnych środków. Źle przeprowadzony serwis klimatyzacji . Może skutkować przykrymi konsekwencjami dla zdrowia a nawet życia.