Gorące powietrze oraz palące słońce utrudniają funkcjonowanie nie tylko nam, ale również naszym sprzętom w tym ukochanym czterem kółkom. Dlatego każdy kierowca powinien zabezpieczyć swój samochód przed szkodliwym wpływem upałów. Zmiana klimatu, wzrost temperatur na świecie sprawia, że wysoka temperatura panuje nie tylko w lecie ale zdarza się również we wrześniu i październiku.
Upał ma bardzo negatywny wpływ na samochód, niszczy zewnętrzną warstwę lakieru. Negatywnym skutkiem działania silnym promieni słonecznych są odbarwienia typu kreda, czyli białe plamy wyglądające tak, jakby znajdowały się pod lakierem. Poza tym wysoka temperatura i promienie ultrafioletowe działają negatywnie na elementy z tworzywa sztucznego, znajdujące się na zewnątrz i w środku pojazdu. Bardzo wysoka temperatura w trakcie upałów, nagrzewa wnętrze auta nawet do 70 stopni Celsjusza.
Jak chronić pojazd przed skutkami upałów?
Aby uchronić nasz pojazd przed silnym promieniowaniem słonecznym, należy stosować środki ochronne do karoserii ( wosk), tworzyw sztucznych (na zewnątrz i w środku auta),a także do gumy ( m.in. do opon), które zapobiegają utracie koloru, pękaniu i uszkodzeniom. Trzeba unikać szoków termicznych. Nagrzanego samochodu nie wolno spłukiwać zimną wodą (podczas mycia), co może spowodować uszkodzenie lakieru.
Aby uchronić wnętrze samochodu przed nagrzaniem, można zastosować na przednią szybę matę antyszronową, taką którą stosuje się zimą aby ochronić szyby przed zamarznięciem. Można ją zamontować na zewnątrz, albo w środku. Boczne szyby można ochronić montując opuszczane roletki za pomocą przyssawek do szyby. W ochronie wnętrza przed słońcem pomagają również przyciemniane , boczne szyby. Najlepiej jest ochronić całe auto przed słońcem a nie tylko jego wnętrze. Garaż spełnia swoją rolę tylko wtedy, gdy jest murowane. Blaszane garaże nagrzewają się na słońcu jeszcze bardziej niż samochód.
Wpływ temperatury na zewnętrzną część auta
Jeżeli lakier naszego samochodu jest niezabezpieczony a pojazd często stoi w miejscu bardzo nasłonecznionym, słońce może powodować przebarwienia karoserii a nawet wpłynąć na pojawienie się pęknięć. Powinniśmy zadbać o naszą karoserię i regularnie nakładać wosk na jej powierzchnię. Najlepiej w sprayu, który stosunkowo łatwo pokryje powierzchnię auta. Nigdy nie wolno nakładać go w pełnym słońcu. Regularnie stosowany sprawia, że słońce nie uszkodzi lakieru.
Pamiętajmy o monitorowaniu parametrów silnika, zwłaszcza układu chłodzenia. Podczas jazdy, zawsze obserwuj czujnik temperatury silnika. Jeśli silnik się przegrzeje natychmiast się zatrzymaj, pozwól mu ostygnąć, a następnie dodaj płyn niezamarzający. Klocki i tarcze nagrzewają się na skutek tarcia podczas hamowania. W czasie upału najczęściej występuje przegrzanie. Z tego powodu podczas upałów należy oszczędnie korzystać z hamulców. Temperatura również ma duży wpływ na wydajność naszych opon. Szczególnie na ich osiągi takie jak: przyczepność, trwałość, poziom bezpieczeństwa.
Co się dzieje we wnętrzu auta podczas upałów?
W lecie gdy na zewnątrz panuje temperatura 33 st C w zaparkowanym samochodzie po 20 minutach jest już 50 st. C, a po upływie 40 minut prawie 60 st. C. Jednak nawet gdy temperatura zewnętrzna wynosi 21 st. C przy dużym nasłonecznieniu wnętrze samochodu może stać się na tyle rozgrzane, że przebywanie w nim stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia. To tylko potwierdza, jak niebezpieczne podczas upałów jest pozostawienie w zamkniętym samochodzie dzieci i zwierząt, nawet na „ chwilę”. Najbardziej oczywistym sposobem, aby uchronić auto przed upałem jest … po prostu postawienie go w cieniu. Kiedy samochód nie będzie stał bezpośrednio w słońcu jego wnętrze z pewnością będzie nagrzewać się dużo wolniej. Wysoka temperatura w aucie latem panuje również podczas jazdy. Kierowcy powinni zatem pamiętać o chłodzeniu wnętrza samochodu, gdyż ma to wpływ na komfort jazdy i bezpieczeństwo. Kierowca, który jest zmuszony prowadzić samochód podczas wysokiej temperatury panującej wewnątrz pojazdu szybciej odczuwa zmęczenie oraz ma obniżoną koncentrację.
Jak chronić się przed uszkodzeniem wywołanym przez duże temperatury?
Najlepszym sposobem ochrony samochodu przed uszkodzeniem wywołanymi przez gorące temperatury jest parkowanie w miejscach ( najlepiej przez cały dzień ) zacienionych. Utrzymuje ono ostre, gorące promienie z dala od naszego pojazdu. Parkowanie w pełnym słońcu codziennie przez wiele godzin z pewnością negatywnie odbija się na naszym samochodzie. Samochód, który musi raz na jakiś czas stać w palącym słońcu warto zabezpieczyć poprzez zasłonięcie przednich i bocznych szyb odblaskową osłoną przeciwsłoneczną, nałożeniem pokrowca na cały samochód, częste mycie i dbanie o lakier.
Mata przeciwsłoneczna
Odblaskowa mata przeciwsłoneczna na przednią i tylna szybę i panele przeciwsłoneczne bocznych szyb , zapewnia odpowiednią osłonę wnętrza samochodu i uchronią je przed uszkodzeniem. Osłony tego typu nie są zbyt drogie a wyjątkowo skuteczne, chociaż każdorazowe ich umieszczanie i składanie może wydawać się uciążliwe. Dodatkowo osłony przeciwsłoneczne blokują promieniowanie UV przed przebarwieniem się wnętrza samochodu.
Nowoczesne pokrowce na cały samochód
Nowoczesne pokrowce nie są już tymi ciężkimi peerelowskimi płachtami z brezentu. Szyje się je z lekkich tkanin, które blokują promienie UV i chronią lakier. Dobrej jakości plandeka to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Nieco droższe chronią samochód nawet przed gradem. Zakładanie pokrowca bywa czasochłonne, jednak warto to robić choćby gdy zostawiamy samochód na dłużej. Dodatkowo plandeka chroni przed kurzem, ptasimi odchodami, kwaśnym deszczem. Trzeba jednak pamiętać, żeby kupić pokrowiec wykonany z lepszego materiału np. polskiego a nie chińskiego.
Mycie i dbanie o lakier
W lecie w powietrzu unosi się wiele cząstek brudu. Jeśli zanieczyszczenie osadzi się bezpośrednio na lakierze samochodu może pod wpływem ciepła spowodować zarysowanie i zmatowienie farby. Częste mycie auta może zniwelować tego typu zagrożenie. Regularne woskowanie działa jak osłona chroniąca lakier przed promieniowaniem UV.
Kontrola na początku każdego sezonu
Samochód powinien zostać poddany kontroli na początku każdego sezonu. W serwisie poprośmy mechanika o sprawdzenie filtrów powietrza, płynów, poziomu oleju, płynu hamulcowego, płynów wspomagania układu kierowniczego. Kontrola taka zapewni lepszą wentylację i nieprzegrzewanie się samochodu w upalne dni.