Felgi aluminiowe kupujemy zwykle z myślą o poprawie wyglądu naszego auta. Chcąc wybić się z tłumu takich samych samochodów, kupujemy felgi, które “robią robotę”. Samochód wygląda młodziej, a ładne i zadbane felgi zwracają na siebie uwagę. Felgi mają to do siebie, że pracują na styku brudnych ulic, hamulców i nadwozia, przez co osadza się na nich mnóstwo zanieczyszczeń. Nawet najładniejsze alufelgi nie będą robić wrażenia, gdy będą brudne i zapuszczone. Jak i czym wyczyścić felgi aluminiowe, by przywrócić im pierwotny blask?
Czyszczenie obręczy aluminiowych
Czyszczenie felg aluminiowych jest niezbędnym procesem, który ma za zadanie przywrócić im ich nienaganny wygląd. Ponadto, regularne czyszczenie felg aluminiowych przedłuża ich żywotność. Poprawna konserwacja alufelg obniża ryzyko zniszczenia ich przez pył hamulcowy, sól drogową, pył lub błoto. Aby zabrać się na czyszczenie felg, należy najpierw dowiedzieć się jak to zrobić, ponieważ niewłaściwie przeprowadzone czyszczenie może doprowadzić do porysowania lub nawet zniszczenia felg alu. Regularne dbanie o felgi aluminiowe powinno zawierać mycie i woskowanie. Regularnie myta i woskowana felga nie będzie wymagać gruntownego czyszczenia, ponieważ wosk będzie działać jak bariera ochronna. Co zrobić, gdy felgi są mocno zaniedbane? Odnawianie felg aluminiowych powinniśmy rozpocząć od przygotowania odpowiednich środków myjących, a także szczotki do felg.
Jak wyczyścić felgi?
Całość procesu powinniśmy przeprowadzać na zimnych felgach. Oznacza to, że nie powinniśmy ich czyścić zaraz po przyjeździe do domu. Gorące hamulce ogrzewają wszystko wokół siebie, w tym felgę. Kontakt ciepłej lub gorącej obręczy z zimną wodą może doprowadzić do zniszczenia struktury aluminium, przez co felga szybko się odkształca. Następnym krokiem, zależnie od produktów czyszczących jakie mamy, powinno być spłukanie brudu za pomocą myjki ciśnieniowej lub naniesienie preparatu. Część środków czyszczących nie wymaga wstępnego opłukiwania felgi. Następnie, za pomocą miękkiej szczotki do felg powinniśmy ruszyć brud, który utkwił w zakamarkach. Kolejnym krokiem powinno być spłukanie środków czyszczących za pomocą dużej ilości wody. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie myjki ciśnieniowej, która nie tylko spłucze środek czystości, ale także usunie resztki brudu. Po dokładnym opłukaniu, warto obrócić felgę. Dzięki temu będziemy w stanie ocenić dokładność czyszczenia. Jeżeli jesteśmy zadowoleni z efektu, to na koniec powinniśmy zabezpieczyć felgę woskiem. Wosk do lakieru będzie wystarczający, nie trzeba kupować specjalnych wosków do felg.
Czym wyczyścić felgi aluminiowe?
Preparatów czyszczących do felg jest całe mnóstwo. Prawda jest taka, że każdy z nich da radę, pytanie ile razy będziemy musieli powtarzać proces. Oprócz preparatów, powinniśmy mieć szczotkę do felg, lub chociaż pędzelek. Dzięki temu dotrzemy do wszelkich zakamarków i pozbędziemy się upartego brudu. Mycie ręczne jest wskazane, jednak pamiętajmy, że środki czyszczące są żrące, przez co mogą nam uszkodzić skórę na dłoniach. Dla spokoju ducha warto przed myciem założyć gumowe rękawiczki. Mycie ręczne zajmie więcej czasu od mycia myjką ciśnieniową, przy czym jest ono bardziej precyzyjne. Jeżeli dysponujemy myjką ciśnieniową, warto pamiętać o odpowiedniej odległości dyszy od powierzchni felgi. Jak wspomniałem wcześniej, mycie ciepłych felg nie jest dobrym pomysłem. Spryskanie felg wodą jest równoznaczne ze spryskaniem ciepłych lub gorących hamulców wodą - jest to prosta droga do skrzywienia tarcz hamulcowych. Mycie ciepłych felg też posiada pewne ryzyko, ponieważ kontakt ciepłego lakieru z zimną wodą może powodować jego pękanie. Mało to, umycie ciepłych felg spowoduje szybsze schnięcie felg, co może doprowadzić do powstania nieestetycznych zacieków.
Jaki środek czyszczący wybrać?
Obręcze zbierają brud pochodzący z klocków hamulcowych, który potrafi się przypiec do powierzchni felgi. Ponadto, do felgi przywiera kurz i pył, który skutecznie obniża walory estetyczne felgi. Czym czyścić felgę? Rynek wypełniony jest środkami różnej maści, począwszy od sprayów, żelów czy kremów, na maściach kończąc. Ceny za opakowanie zaczynają się od 10 złotych za opakowanie, co jest śmiesznie niską ceną za profesjonalne środki czyszczące. Zanim jednak przystąpimy do radosnego czyszczenia felg nowym środkiem, warto zapoznać się z instrukcją obsługi. Część środków czyszczących nie nadaje się do kolorowych alufelg, ponieważ mogą powodować odbarwienia. Aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest poziom pH środków czyszczących. Substancje o neutralnym pH będą najmniej szkodliwe. Ciekawym rozwiązaniem są środki z efektem krwawej felgi. Są to substancje które wchodząc w reakcję z brudem i opiłkami klocków hamulcowych zmieniają swój kolor na krwawy. Dzięki takiemu rozwiązaniu widać gołym okiem, jak dany specyfik działa.
Domowe sposoby
Większość domowych sposobów czyszczenia felg jest w mniejszym lub większym stopniu niebezpieczna. Środki czyszczące jakie posiadamy w domu są albo za słabe, albo stanowczo zbyt mocne, by czyścić nimi alufelgi. Wybierając pędzle czy szczotki do felg, należy poszukać takich z miękkim włosiem. Twarde szczotki mogą porysować powierzchnię obręczy, co obniży jej walory estetyczne.